niedziela, 13 października 2013

Zaproszenie

W tym roku brałam udział w projekcie realizowanym przez Łódzki Dom Kultury "Nie tylko petanka". Najpierw w kwietniu uczestniczyłam w spotkaniu przybliżającym nam idee tego projektu, a w maju odbyły się dwa spotkania na których hafciarki z regionu opoczyńskiego prowadziły warsztaty. Dowiedziałyśmy się jakie są podstawowe ściegi typowe dla tego regionu i jakie było ich zastosowanie na przykładach gotowych prac przywiezionych przez te panie . Mogłyśmy w " realu "obejrzeć piękne prace i poznać tajniki tego haftu. Część była nam znana tj haft krzyżykowy , a inne typowe dla petanki tez poznałyśmy na tych spotkaniach. Najstarszym haftem opoczyńskim był haft przeszywany, potem krzyżykowy a następnym w użyciu był haft płaski. Petanka to jest regionalna nazwa ściegu przed igłą przeplatanego dodatkową nitką. Na tych spotkania wysłuchałyśmy tez prelekcji na temat wyglądu,  zmian kolorystyki i nowych zastosowań haftu opoczyńskiego na przełomie lat.
To był wstęp  do projektu , a od czerwca miałyśmy czas na realizacje własnych projektów oczywiście  z zastosowaniem haftu opoczyńskiego. Mogłyśmy wykonać dowolną pracę. Pomyślałam,że mogłabym pokazać ten haft w innym świetle. Oglądałyśmy gotowe wyroby- były to chusty, bieżniki, obrusy ,wydaje mi się, że obecnie nie często stosujemy je w codziennym użytku.Chciałam pokazać, że możemy elementy tego haftu zastosować  do dekoracji rzeczy bliższych nam w życiu codziennym. Tak powstała biżuteria,czyli bransoletki , kolczyki,wisiory,potem pomyślałam o torebce,a na koniec o albumie do zdjęć. Chciałam teraz pokazać mały fragment moich prac i zaprosić chętnych do zapoznania się z tą techniką do ŁDK na wystawę.
 
 

Chciałam jeszcze dodać,że ten projekt ma na celu przybliżenie i rozpropagowanie dekoracyjnego haftu opoczyńskiego czyli jak zwykle ocalić od zapomnienia. Cieszę się ,że brałam w tym udział.
.

13 komentarzy:

 1. fajny projekt szkoda, że do Łodzi mam daleko...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak ciekawy projekt ,myślę,ze też by Ciebie zainteresował.
   Pozdrawiam

   Usuń
 2. Swietne prace, podziwiam Twoje hafciki. Ja krzyżykami nie haftuję, czasem porywam się na pełny haft. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna rzecz taki projekt. Dobrze jest się uczyć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację zawsze trzeba znaleźć czas na naukę i poznanie naszych tradycji.A poza tym miło jest spotykać ludzi o podobnych zainteresowaniach.
   Pozdrawiam serdecznie

   Usuń
 4. Szkoda, że nie wiedziałam, może bym odwiedziła.
  Twój wyrób podoba mi się bardziej niż ten na banerze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następnym razem będzie haft łowicki to napiszę do Ciebie.
   Pozdrawiam

   Usuń
 5. Fajnie,że lubisz to co robisz. Wychodzi Ci to super,pzodrawiam;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny pomysł na taki projekt, szkoda, że mam zbyt daleko, chętnie bym w czymś takim wzięła udział:) Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy projekt.
  Dzięki temu rzeczywiście ten haft nie zaginie...
  Świetnie Ci te hafty wychodzą :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Uroczy haft, a jak są tacy jak Ty przetrwa nie tylko haft pozdrawiam Anulka

  OdpowiedzUsuń