środa, 6 kwietnia 2016

Bratki

czyż to nie są piękne kwiatki?
Bratek ogrodowy-gatunek rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych , powstał w wyniku skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołka: fiołka trójbarwnego,fiołka żółtego i fiołka ałtajskiego.
Lubię wiosną bratki,one jako jedne z pierwszych zdobią mój taras i spoglądają swoimi ślicznymi kwiatkami na gród i wychodzące z ziemi rośliny. To właściwie rodzinny zwyczaj , bo sadziła je moja Babcia Zosia i moja Mama (tych ogrodów już nie ma), a teraz ja w swoim ogrodzie też się nimi zachwycam.( nie wiem czy moja córka będzie dalej kontynuowała ten zwyczaj, ale na razie nie jest zainteresowana sadzeniem roślin, ale może kiedyś...)
Parę lat temu wyhaftowałam obrazek z bratkami( była to moja pierwsza większa praca ) i teraz przypomnę go .


a to bratki z mojego tarasu
A tu zakwitły w moim ogródku fiołki cudnie pachną...ciesze się ,bo co roku pokazują się w różnych miejscach w ogrodzie........

Pozdrawiam wszystkich zaglądających do mnie 

17 komentarzy:

 1. Przepiękne bratki!!! I te żywe, i te haftowane(one też wyglądają jak żywe:) Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Przyznaję, że na początku myślałam żeby bratki są malowane, a nie haftowane. Bratki jak żywe. Prawie dorównują tym z balkonu. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Lucy, haftowane bratki są prześliczne. Wyglądają jak obraz. I to jest Twoja pierwsza praca???? Rewelacyjna.
  Bratki w ogrodzie bardzo cieszą oczy, zwłaszcza, że są to jedne z pierwszych kwitów po zimie i do tego bardzo energetyczne kolorystycznie :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest jedna z moich pierwszych większych prac.Moja przygoda z haftem rozpoczęła się od haftowania małych obrazków w czasach gdy trudno było o wzory ,a przede wszystkim nie była takiej palety kolorów muliny jak teraz.
   Pozdrawiam serdecznie:)))

   Usuń
 4. Bratki na zdjęciach piękne, ale Twój hafcik jeszcze piękniejszy. Ogrodu nie mam, a balkon mam zawsze tak nagrzany, i bratki nie najlepiej to znoszą........a może ja coś nie tak robię?. Piękne, delikatne kwiaty, mieniące się kolorami wiosny i lata, bardzo je lubię......Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi:))) W moim ogrodzie panuje półcień,może bratki to lubią:)))
   Pozdrawiam serdecznie:)))

   Usuń
 5. Twoje bratki są przepiękne. Kocham bratki, kupuję je każdej wiosny!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miło mi:))) U mnie też każdej wiosny pojawiają się nowe bratki:)))

   Usuń
 6. Piękny haft Lucy. Bratki to też moje ulubione wiosenne kwiaty , duży wybór kolorów i odporne na brzydką pogodę. pOZDRAWIAM !!!!

  OdpowiedzUsuń
 7. Bratki zawsze wysiewam w ilościach hurtowych a następnie sadzę w każdej wolnej przestrzeni ogrodu a że je uwielbiam to mi się chyba odwdzięczają tym że kwitną do lipca. Motyw bratków z obrazu przepiękny. Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 8. MyŚle,że każda z nas kocha bratki,uŚmiechniete ,wdzięczne kwiatki. Niepozorne,a takie wspaniałe. Haft b.ładny. Ja niestety nie mam takich zdolnoŚci.Ale fotografować kwiaty...kocham,Pozdrawiam i dziekuję za odwiedziny.

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękny hafcik. Bratki jak żywe. Uwielbiam bratki i sadzę co roku w donicach przed domem:)
  Wiesz, że bratki pod koniec czerwca ścina się i czeka aby odrosły liści? Kwitną ponownie do jesieni. Dowiedziałam się o ty z angielskiego filmu o ogrodach.
  Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń